top of page

 TESİSTE YAŞAM 

friendsmerkez_9.jpg

KONAKLAMA

Kampı unutulmaz kılan ve kamp ruhunu oluşturan deneyimlerin başında oda arkadaşlığı geliyor. Kampta aynı odayı paylaşan arkadaşlar ile yaşanan maceralar yıllarca konuşuluyor. BE Camp'te bu hatıralara çok önem veriyoruz. Bu nedenle kamp odalarımızı günlük hayatta alışılanın dışında kılmak için BE Camp'e özel bir konsept oluşturduk. Kampta 2 tip odamız yer alıyor. Merkez binada bulunan havuz önü odalar ve yeşil alanda bulunan tiny house evler. Merkez binada bulunan odalarımız loft olarak tasarlandı. Bu odalarda alt katta 4 kişi ranzalı yatak düzeninde konaklıyor. Üst katta ise 2 kişi konaklıyor. Yeşil alan olarak belirttiğimiz bölümde yer alan tiny house konseptindeki taşınabilir evlerde ise 4 kişi yine ranzalı yataklarda konaklıyor. Her iki oda modelinde de duş ve tuvalet odaların içinde yer alıyor. Kampta tüm odalarımız, kampçılara doğa içerisinde minimalist yaşam kültürünü yaşatmak için tasarlandı. BE Camp'te yaşam tarzının doğa dostu, sade ve sürdürülebilir olmasına özen gösteriyoruz. Kampçılarımızı şehir hayatının içinde yaşadıkları karmaşadan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. 

TBA_6279.JPG

YEMEKLER

Yemek ve beslenme, BE Camp'te üzerine en çok düşündüğümüz ve önem verdiğimiz konulardan biri. Kampta vereceğimiz yemek mönüsünden daha önemlisinin kampçılara kazandıracağımız doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı olduğuna inanıyoruz. Birçok sektörde olduğu gibi gıda sektörünün de hedef kitlesi çocuklar ve gençler. Şekerli, katkı maddeli ve asitli ürünler, medyada havalı ve çekici gösterilerek tüketimi teşvik ediliyor. Ürün ambalajları ve reklamlar çocukların ve gençlerin dikkatini çekecek şekilde yapılıyor ve marketlerin en ön sıralarında yer alıyor. Tüm bunlar da obezite, dikkat eksikliği, sürekli aç hissetme gibi rahatsızlıkları tetikliyor. BE Camp'te kampçıların bu konuda farklı bir deneyim yaşamasını istiyoruz. Bu nedenle kampa özel uygulamalarımız var. Kamp içerisinde kampçılara kesinlikle yiyecek ve içecek satışı yapmıyoruz. Kantin ve benzeri bir uygulamamız yok. Buradan bir gelir hedeflemiyoruz. Yemeklerde mısır gevreği, çikolatalı krema, meyve suyu, hazır dondurma gibi endüstriyel herhangi bir ürün vermiyor ve satmıyoruz. Pet şişe, kutu içecek vb. plastik ve teneke ürünler tüketmiyoruz. Kampçılar, su ihtiyacını tesisteki su sebillerinden kendi mataraları ile karşılıyor. Yemek mönüsü Ege mutfağına has olarak sebze, yeşillik ve meyve ağırlıklı hazırlanıyor. Mutfak atölyesinde organik üretim, sağlıklı yemek mönüsü hazırlama ve endüstriyel gıdaların zararları hakkında uygulamalı eğitimler veriliyor. Kamp süresince yaptığımız uygulamalar ile kampçıların, sağlıklı beslenme kültürünü öğrenmesi ve kendi hayatlarına taşıyabilmesini hedefliyoruz.

friendsKOCLAR_4.jpg

SAĞLIK

BE Camp'te kampçıların sağlığı konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Kampa gelen her misafirimiz farklı bir sağlık geçmişinden geliyor. Bunun bilinci ile tüm kampçılarımızdan sağlık geçmişlerini içeren detaylı bir bilgi formu alıyoruz. Bu formda geçmişte geçirdiği hastalıklar, ameliyatlar, düzenli kullandığı ilaçlar, varsa alerjik durumları hakkındaki bilgileri sistemimize kayıt edip acil durumlar için önlemlerimizi alıyoruz. Ayrıca kampçıların, düzenli muayene oldukları doktorlarının da iletişim bilgilerini sisteme işleyip gerek duyduğumuzda müracaat ediyoruz. Kampımızda görev yapan yöneticilerimiz, acil durumlarda müdahale etmek için temel ilk yardım bilgisine sahipler. Hafif hastalıklar ve yaralanmalar olur ise ilk müdahaleyi kamp direktörlerimiz yapıyor. İlk yardım sonrası durumun ciddiyetine göre kamp merkezine 15 dk. mesafede bulununan Urla Devlet Hastanesi'ne başvuruyoruz. Aileleri tüm süreçten haberdar ediyoruz.

friendsmerkez_23.jpg

GÜVENLİK

BE Camp çocuklar ve gençler için tasarlanmış bir kamp tesisidir. Kamp inşa edilirken kampçıların güvenliği ön planda tutulmuştur. Tesisin çevresi güvenlik çitleri ve duvarlarla kapalıdır. Kampa giriş ve çıkışlar tek bir noktadan yapılmaktadır. Giriş çıkışlar kamera sistemi ile takip edilmektedir. Kampçıların kullanacağı havuz, spor alanları, atölyeler kamp direktörünün görüş alanında yer almakta ve 24 saat takip edilmektedir. Tesis kotsuz düz bir alanda yer almakta olup, sel, yangın gibi doğal afetler göz önünde bulundurularak güvenli bir noktaya konumlandırılmıştır. BE Camp, bölgede yer alan güvenlik merkezine (Zeytinler Jandarma Karakolu) 1 km uzaklıktadır. Tesiste yapılan tüm aktiviteler, katılımcı kampların, okulların ve grupların koçları ve eğitmenleri kontrolünde gerçekleşir. Aktiviteler sırasında emniyet kemeri, kask, can yeleği gibi güvenlik ekipmanların kullanımı zorunludur. Kamplar süresince tesise dışarıdan misafir kabul edilmez. Tesis, sadece kampçılara ve kamp ekibine tahsis edilir. Kampta kız ve erkek kampçılar, ayrı alanlarda konaklarlar. Kamp süresince kampçıların tüm sorumluluğu görevli kamp ekibindedir. Kamp direktörü, branş eğitmenleri, grup koçları ve tesis personelinden oluşan ekip, kampın her anında kampçıların yanındadır. Kampta kampçı/koç oranı ortalaması 4'e 1'dir. 

Friends Kamp Merkezi Temizlik.jpg

TEMİZLİK

BE Camp, kampçıları hayata hazırlamayı amaçlayan bir yaşam modeli uygulamaktadır. Kampa gelen tüm kampçıların sorumluluklarını geliştirmeyi ve onları hayata hazırlamayı amaçlayan bu modelde kampçılar, kendi yaşam alanlarının temizliğinden sorumludur. Kampçılar kampa gelirken kendi yatak takımlarını ve kişisel temizlik malzemelerini (çarşaf, pike, yastık kılıfı, banyo havlusu vs.) getirirler. Kamp merkezinde genel temizlik kampçılar ve kamp ekibi tarafından yapılır. Kampçılar, yataklarını toplamaktan, odalarını temizlemekten sorumludur. Tüm kampçılar, koçları ile birlikte kamptaki ortak alanların temizlenmesine ve toplanmasına destek olurlar. Mıntıka temizliği yapar, yemeklerde masaların düzenlenmesi ve yemek servisi yapılmasına yardım ederler. Kamp ruhunun temelini oluşturan takım çalışmaları sonrasında kampçılar, eve kendi sorumluluğunu alabilen olgunlaşmış gençler olarak geri dönerler. Bu süreç gelecekleri için de onlara katkı sağlar. BE Camp'te kimyasal içermeyen doğa dostu temizlik ürünleri kullanılır. Doğanın korunması ve bu kültürün kampçılara aktarılması temel hedeflerimizdendir. 

bottom of page